Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Εκτύπωση αναφορων απο site σε dot matrix εκτυπωτή

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Dober. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος manosB στις 23-10-2013, 13:55. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  21-10-2013, 23:32 74524

    Εκτύπωση αναφορων απο site σε dot matrix εκτυπωτή

    καλησπέρα σε όλους

     

    Ενας φίλος μου που ξεκίνησε τα πρώτα του βήματα στον web development και εγω τον βοηθαω οσο μπορω, εχει δημιουργήσει 1 βάση ωστε να καταχωρούμε πελατολόγιο. Το προβλημα είναι οτι δεν ξερουμε πως να εκτυπωσουμε συγκεκριμενα πεδία που θέλουμε σε dot matrix εκτυπωτη (θελουμε να είναι τριπλοτυπα).

    τα προβληματα ειναι τα εξης:

    1. που, πως και τι είδους αρχείο να δημιουργήσουμε  

    2 πως θα στειλουμε το αρχείο στον εκτυπωτη (εχουμε τον οκι mocroline) 

     

    Το σκεπτικό είναι να κανουμε extract τα δεδομενα να τα βαζουμε σε 1 txt ή κάτι αλλο και μετα να τα εκτυπωνουμε 

     

    εαν μπορεί καποιος να μας βοηθησει.

     

    ευχαριστω προκαταβολικα

     

    Τάσος 

  •  22-10-2013, 10:44 74525 σε απάντηση της 74524

    Απ: Εκτύπωση αναφορων απο site σε dot matrix εκτυπωτή

    Καλημέρα 

     Με πας πολυυυυυυυυυυυυυ πίσω αλλά οι πληροφορίες είναι ακόμα relevant νομίζω.Έχεις δύο τρόπους να το κάνεις αυτό.

    1) ΜΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ DOT MATRIX εκτυπωτή. Ακόμα και μεγάλες εταιρίες (πχ ΠΛΑΙΣΙΟ)  με τέτοιο όγκο εκτυπώσεων χρησιμοποιεί laser εκτυπωτή απλά τυπώνεις χ φορές την ίδια εκτύπωση και τελείωσες. 

    2) Αν επιμένεις σε dot matrix πρέπει ο εκτυπωτής να είναι συνδεδεμένος στον Server.  Μετά χρησιμοποιώντας το Win32 Api των  Windows στην ουσία στέλνεις ένα string στον εκτυπωτή με όλα τα escape sequences που χρειάζεσαι. Αυτό το έχουμε κάνει όλοι που έχουμε γράψει μια εμπορική εφαρμογή και παραδείγματα θα βρεις παντού στο internet.  Δες πχ το κλασσικό άρθρο της MS που εξηγεί το τρόπο που δουλεύει αυτό και έχει και παράδειγμα. http://support.microsoft.com/kb/322091/en-us

      

     Τι μου θύμισες να ψάχνω πόσα spaces να βάλω μέσα στο string που πάει στον εκτυπωτή ώστε τα στοιχεία του τιμολογίου να πάνε ακριβώς πάνω στο προεκτυπωμένο τιμολόγιο (ωραίες εποχές!!!)

     


    Manos
  •  22-10-2013, 16:54 74528 σε απάντηση της 74525

    Απ: Εκτύπωση αναφορων απο site σε dot matrix εκτυπωτή

    Μάνο σ'ευχαριστώ πολύ για την απαντηση σου αλλα οπως καταλαβαινεις δεν το κατεχουμε ακομα το αντικειμενο οποτε γενιουνται καινουριες αποριες!!!

    1. Εαν καταλαβα καλα στο μηχανακι που εχουμε για "server" συνδεουμε φυσικα τον dot matrix. Στην περιπτωση που σε αλλο μηχανακι εχουμε τον dot matrix και αλλος ειναι ο server τι γινεται???

    2. Το ενδεχομενο να παρουμε τα data απο το site και να τα βαλουμε σε txt ή pdf ή τελος παντων κατι αλλο και μετα να τα κατεβασουμε τοπικα και τελος να τα εκτυπωσουμε στον dot matrix υπαρχει?

    3. Πως θα σχεδιασουμε την ευλογιμενη τη φορμα εκτυπωσης? (τον πιο ευκολο τροπο) 

     

    χιλια συγνωμη που σας κανω χαζες ερωτησεις

  •  23-10-2013, 13:55 74531 σε απάντηση της 74528

    Απ: Εκτύπωση αναφορων απο site σε dot matrix εκτυπωτή

    Καλημέρα 

    1)Για να τυπώσεις κατευθείαν στο DOT MATRIX TEXT πρέπει να το έχεις συνδεδεμένο φυσικά στον server.  

    Αν τον έχεις στον client τότε τυπώνεις σαν να τυπώνεις σε οποιοδήποτε τοπικό εκτυπωτή και o browser αναλαμβάνει την εκτύπωση.

    2) Ενδιαφέρον είναι να φτιάξεις ένα text file με όλα τα escape sequences να το κατεβάζεις στον client και μετά να το κάνεις feed τοπικά στον εκτυπωτή με κάποιο προγραμματάκι.

    3) Νομίζω ότι ο πιο εύκολος τρόπος είναι να χρησιμοποιήσεις Crystal reports που είναι δωρεάν   http://www.c-sharpcorner.com/UploadFile/0146e3/crystal-report-in-visual-studio-2010/

    ή κάποιο paid εργαλείο. (Εγώ είμα φαν των DevExpress reports).  Φυσικά και αυτές οι 2 λύσεις δεν σου φτιάχνουν το text αρχείο, πρέπει να το φτιάξεις με το χέρι!! 


    Manos
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems